Téma: Test na téma:

Vysvětlení správných odpovědí testu na téma 'když začne opadávat listí, to nahoře by se tomu nemělo začít smát'

Otázka č. 1

Který výrok nejvíce vystihuje skutečnou pokoru? Pokora je upřímný:

Souhlas se vším

Souhlas s tím, co je správné a nepodřízení se tomu, co je nesprávné

Souhlas s tím, co je správné a nesouhlas s tím, co je nesprávné

Souhlas s tím, co neubližuje

Vysvětlení

To, že se vším souhlasím, bez ohledu na to, co je správné, je ponižování se.

Souhlas s tím, co je správné, je sice taktéž pokorou, ale není to dostatečně vyřčené, protože i nesouhlas je součástí pokory, pokud je s tím, co je nesprávné. Pokorný člověk má právo, ba povinnost nejen souhlasit s tím, co je správné, ale také nesouhlasit s tím, co je nesprávné.

Otázka č. 2

Když někomu nabourám blatník a třikrát mu během dvou hodin za to upřímně omluvím, je to:

Pokora

Poníženost

Povýšenost

Podřadnost

Vysvětlení

Když mne to upřímně mrzí, co jsem udělal, tak nejde, abych se omluvil jenom jednou. Člověk, který myslí svoji pochvalu či omluvu upřímně, tak pochvalu či omluvu v krátkém časovém sledu ještě minimálně jednou zopakuje. A nedělá mu problém pochvalu či omluvu zopakovat, i když už o to ten druhý nestojí. Nebere to jako ponižování, ani nátlak.

Otázka č. 3

Mlčení je projev:

Pokory

Povýšenosti

Poníženosti

Jak kdy

Vysvětlení

Stejně tak, jak mlčení není jenom projev souhlasu, ale taktéž může být projevem nesouhlasu, tak může být i projevem pokory, někdy povýšenosti a někdy také povýšenosti.

Otázka č. 4

Nedívání se do očí je:

Projev pokory

Projev poníženosti

Projev povýšenosti i poníženosti

Jak kdy

Vysvětlení

Pokorný člověk se může vždy každému směle podívat do očí. Pohledem do očí dáváme najevo souhlas či nesouhlas. A pokorný člověk má dávat najevo souhlas i nesouhlas. Pokud souhlas ani nesouhlas nedává najevo, není to pokora. Je to pokrytectví, přetvářka, neupřímnost. Tudíž nedívání se do očí je vždy špatně.

Otázka č. 5

Když jsem někomu ublížil a obrátím se na něho slovy: „Rád bych s vámi mluvil...“, je to projev:

Pokory

Poníženosti

Povýšenosti

Jak kdy

Vysvětlení

Člověk, který ublížil, tak cítí v sobě pravdu o tom, že ublížil a má se této pravdě podřídit - být pokorným. Tudíž takovýto člověk nemůže prosazovat svoji vůli řečeným: "rád bych…" V daný okamžik má svoji vůli spíše podřídit tomu, komu jsem ublížil a neprosazovat vůli svojí. Např. se má zeptat: "Prosím, mohl bych s vámi mluvit?", kde nejdůležitější slovíčko je "prosím" a pak "mohl, směl apod.".

Otázka č. 6

Když volám kadeřnici, protože se chci objednat a dovolám se jí na záznamník, tak pokud nechám vzkaz, aby mi zavolala kvůli mé objednávce, je to projev:

Pokory

Poníženosti

Povýšenosti

Jak kdy

Vysvětlení

Jestliže něco potřebuji, mám se o to postarat já a nevyžadovat od ostatních, aby se postarali o to, co potřebuji. Když já potřebuji, tak já volám. Nepokorní lidé, nejenže vyžadují od ostatních, aby se sami nabízeli, ale jsou také naštvaní, když jim někdo nevyhoví.

Otázka č. 7

Když někdo není zvyklý ptát se (obecně), je to projev:

Pokory

Poníženosti a povýšenosti

Povýšenosti

Jak kdy

Vysvětlení

Každý, kdo je pokorný, se ptá, protože jinak se nedozví dost, aby jeho souhlas či nesouhlas byl v souladu s pravdou. Tudíž ten, kdo je pokorný se ptá, ohleduplně, jemně, přesně, upřímně, ale ptá se. Otázkami nezraní, ale navede... Ptát se, je povinností i právem každého člověka. Avšak to ptaní musí dodržovat určité parametry.

Otázka č. 8

Odmítání pomáhat je projev:

Pokory

Poníženosti

Povýšenosti

Jak kdy

Vysvětlení

Ten, kdo odmítá pomáhat, tak to někdy dělá například: z pohodlnosti (projev povýšenosti), ze strachu, že jeho pomoc bude škodou (projev poníženosti), z poskytnutí prostoru pro nalezení vlastních schopností (z pokory). Není to vždy jenom projev sobeckosti, či komplexu méněcennosti, ale také z přejícnosti a důvěry.

Otázka č. 9

Když někdo trpí hyperaktivitou, tak je to projev:

Pokory

Poníženosti

Povýšenosti a poníženosti

Jak kdy

Vysvětlení

Ten, kdo se přehnaně angažuje, tak činí proto, že není spokojen s prací ostatních (netrpělivost, neshovívavost), nebo tak činí proto, že se chce zavděčit (získat lásku, pozornost, obdiv). Pokorný člověk cítí, že má být aktivním přiměřeně, ani ne málo, ani ne moc.

Otázka č. 10

Každá nemoc je projev:

Pokory

Nepokory

Povýšenosti

Jak kdy

Vysvětlení

Nemocný je nejen ten, kdo je povýšeným, ale také ten, kdo je poníženeckým. Oba dva stavy, i povýšenost i poníženost jsou nepokorou. Proto je nemocný každý člověk, který je nepokorným.