Životopis a repertoár Štěpána Raka
Životopis pana Štěpána Raka
Pan Štěpán Rak vzhledem ke své unikátní kytarové technice a převratnému pojetí hry na kytaru je dnes považován za světovou špičku mezi interprety, skladateli i pedagogy.
Když hraje pan Štěpán Rak, vypadá to jako by hrálo několik kytar najednou a někdy dokonce jako by hrál celý orchestr. Pouhých šest strun a deset prstů neznamená totiž pro jeho hudební vyjádření žádné omezení, a tak je leckdy těžké uvěřit, že to, co posluchač slyší, opravdu hraje jen jeden člověk na jednu kytaru.
Ostatně toto jeho umění potvrzují i recenze světových hudebních kritiků:
- Citace světoznámého kritika Johna Buttona, který v novozélandském listu The Dominion Sunday Times uvedl: "Ve světě klasické kytary existují špatní kytaristé, dobří kytaristé, výteční kytaristé - a Štěpán Rak."
- David Norton napsal při hodnocení Rakova koncertu v Pasadeně v Kalifornii v lednu 1990, že žádné hovoření o Rakově umění, jeho brilantní technice a skoro kouzelnictví ve hře na kytaru nemůže na nikoho zapůsobit, dokud člověk není osobně přítomen na jeho vystoupení.
- Další kritikové jsou toho názoru, že Rakovo efektní hraní jakoby popíralo realitu pouhých šesti strun a pouhých deseti prstů.
Právě díky své unikátní kytarové technice (zapojení malíčku pravé ruky do hry) a naprosto převratnému pojetí hry se velmi rychle stal jedním z nejvyhledávanějších a nejvytíženějších kytarových pedagogů současného světa.
Je pravidelně zván na koncertní a přednášková turné předních světových univerzit. A jeho bohaté zkušenosti nyní přitahují četné zahraniční stipendisty na Akademii muzických umění v Praze, kde v současné době působí jako profesor kytarové hudby.
V roce 2000 byl Štěpán Rak jmenován historicky prvním vysokoškolským profesorem kytary České republiky. Titul mu udělil prezident Václav Havel.
Do Prahy ho přivezli příslušníci Rudé armády v roce 1945 na tanku z Ukrajiny. Má tedy adoptivní rodiče.
Již jako chlapec se zajímal o kytaru, avšak pro její studium se pevně rozhodl až ve svých 18-ti letech, což je podle většiny hudebníků velmi pozdě. Přesto však se vypracoval mezi světovou špičku klasických kytaristů a skladatelů.
Bohužel pan Štěpán Rak a jeho brilantní způsob hraní na kytaru je daleko více známější ve světě než-li u nás v České republice.
Pan Štěpán Rak uskutečnil mnoho koncertů v sedmdesátičtyřech zemí světa - Austrálií počínaje a Amerikou konče.
Např.:
- V roce 2001 byl jako první kytarista na světě pozván k sólovému vystoupení na slavné moskevské konzervatoři P.I.Čajkovského.
- V témže roce vystoupil společně s Alfredem Strejčkem v Mexiku s koncertním projektem k poctě J.A. Komenského VIVAT COMENIUS. Bylo to již čtvrté společné turné těchto umělců po americkém kontinentu.
- V roce 2002 vystupuje Štěpán Rak opět na moskevské konzervatoři a na prestižním světovém festivalu Moskevský podzim.
- V únoru roce 2004 byl Štěpán Rak pozván na koncertní vystoupení jako první český kytarista do Číny. V divadle v Pekingu oslnil svým koncertem Chvála čaje.
- V březnu 2004 je hostem mezinárodního kytarového festivalu Světoví mistři kytary, který se konal v Kalifornii v USA, kde se s velikým ohlasem setkala Rakova celovečerní suita pro sólovou kytaru Dvacet tisíc mil pod mořem.
- V dubnu slaví úspěch na mezinárodním festivalu v chorvatském Zábřehu, kde nadchl posluchače jak starou českou hudbou, tak svými úpravami dávných mistrů.
Více informací najdete na stránkách www.stepanrak.cz.
Repertoár a tvorba pana Štěpána Raka
Repertoár pana Štěpána Raka je velmi bohatý.
Na svých koncertech hraje klasickou hudbu (např. jeho podání Vltavy je úžasný zážitek), country písně, Rock'n'Roll, lidové písničky, ale i filmovou hudbu (např. hudbu z filmu Vinetou).
Pan Štěpán Rak však také ovládá ještě umění a tím je hraní na kytaru jako kdyby hrál balalajku, loutnu a jiné nástroje.
Zvukové ukázky jsou vybrány z CD vydaných panem Štěpánem Rakem.