Aktuality > Čtvrtek 28. březen 2024 <

Přednáška o freedivingu - p. Daniel Exner

Freediving je neboli volné potápění je potápění na nádech bez použití dýchacího přístroje.

Freediving provozovali už staré ostrovní národy před několika tísíci let, akorát tomu říkaly jinak a zpravidla to provozovaly kvůli obživě. První náznaky freedivingu jako sportu se oběvily v polovině 20. století, kdy byly stanoveny první oficiální rekordy.

Při freedivingu potapěč dosahuje velkých hloubek (více jak 25 metrů) a to pouze na jeden nádech bez použití jakéhokoliv přístroje. Rekord v dosažené hloubce má Patrick Musimu, který se dostal do hloubky 209,6 m a rekord v době strávené pod vodou drží Tom Sietas s časem 8m 58s. Dosažení takových to výkonů je možné zejména díky speciálním reakcím našeho těla.

Člověk má velký akvatický potenciál (tj. schopnost vydržet pod vodou dlouhou dobu a ve velké hloubce), který lze rozvíjet za pomocí vhodných technik. Lidské tělo se pod vodou chová podobně jako tělo mořských savců (například delfínů), tak že při kontaktu obličeje s vodou se začne zpomalovat metabolismus, kvůli šetření kyslíku. Při ponoru dále dochází s rostoucí hloubkou ke snižování srdečního tepu a přesunu krve z končetin do srdce, plic a mozku tomuto procesu se říká potápěcí reflex savců.

Možná si říkáte proč se potápět pouze na jeden nádech, když je možné použít dýchací přístroj. Bez přístroje máte mnohem větší svobodu pohybu, navíc vás neruší hluk automatiky a pod vodou působíte mnohem přirozeněji. Při potápění na jeden nádech je navíc zapotřebí poměrně silná koncentrace na výkon a to podstatně zvýší zážitek z ponoru.

Informace byly použity z článku Co je to freediving?

Kdo bude přednášet

Přednášku povede úspěšný závodník a instruktor freedivingu Daniel Exner, u kterého je možné v případě zájmu letos v létě absolvovat kurz freedivingu. Kurz bude ve spolupráci s panem Exnerem a panem Zámečníkem spoluorganizovat naše škola.

Více informací o panu Daniel Exnerovi najdete na jeho stránkách www.freediving.cz.

www.freediving.cz.

Obsah přednášky

Základní informace o freedivingu

Nastínění technik nácviku freedivingu

Videozáznamy o freedivingu a z kurzů freedivingu

Přednáška se koná

ve středu dne 1. března 2006

od 18:00 do cca 20:00 hodin

ve Škole zdraví těla i duše,

Sportovní 10, Praha 10 - Vršovice.

Vstup zdarma.

Na přednášku je potřeba se předem přihlásit

Přednáška se bude konat ve společenské místnosti s krbem, která má omezenou kapacitu 28 míst, proto je potřeba se na tuto akci dopředu přihlásit.

Přihlásit se můžete:

• mailem avenna@avenna.cz
  • telefonicky na číslech školy: 2 71 72 69 69 (záznamník), 777 129 006 (mobil).