Aktuality > Čtvrtek 25. duben 2024 <

Třídenní výlet do Krkonoš

Jeden z našich studentů se pro ostatní studenty naší školy a jejich rodinné příslušníky rozhodl uspořádat tuto akci:

Dobrý den Vám všem, kteří čtete tyto řádky,

po velmi milém a i akčním sjíždění řeky Sázavy jsem se rozhodl zorganizovat pro studenty školy a jejich rodinné příslušníky podzimní výlet do Krkonoš.

Jednalo by se o třídenní pěší přechod hlavního hřebene ze Špindlerova Mlýna do Pece pod Sněžkou, a to v termínu od pátku 13. do neděle 15. října 2006.

V tu dobu je již v Krkonoších méně turistů, počasí by mělo být stálé a i příroda by mohla začít nabírat krásné barvy.

Začínalo by se v pátek ráno ve Špindlerově Mlýně. Protože si však uvědomuji, že ne všichni si mohou vzít v pátek volno, bude i možnost se přidat v sobotu (viz níže).

Ideálně se dá dostat do Špindlerova Mlýna ranním autobusem, což považuji za optimální variantu i vzhledem k tomu, že se bude končit v Peci pod Sněžkou. Je možno přijet i autem, avšak pak se z plánovaného výstupu na Sněžku budou dotyční vracet jinou trasou a nebudou moci dokončit celý přechod. Za sebe doporučuji "batoh a autobus", protože to přinese celému výletu jistou poetiku.

Program výletu

Pátek:

V "pátek třináctého" z Prahy v 7:45 autobusem do Špindlerova Mlýna. Plánovaný příjezd do Špindlerova Mlýna v 10:30. Případné setkání s těmi, kteří pojedou autem. Pozvolný nástup na trasu Labským dolem na hřebeny. Labský důl, Labská bouda, pramen Labe a pak po hřebenech přes Sněžné jámy (moc hezké a skalnaté) až na Petrovu boudu, kde bychom strávili první noc.

Sobota:

Druhý den bychom se v 10:00 sešli u Špindlerovky (bouda) s těmi, kteří by přijeli až v sobotu. Autobus ze Špindlerova Mlýna odjíždí na Špindlerovku v 9:30. Ze Špindlerovky dále po hřebenech (cesta česko-polského přátelství - dříve československo - polského...) až na planinu s Luční boudou a na polskou stranu k jezeru Maly Staw, což je podle mne nejhezčí místo Krkonoš (i když sám jsem ho viděl pouze seshora). Ubytování bude buď na Luční boudě nebo (pokud to bude možné) na boudě Samotnia u jezera.

Neděle:

V neděli bude budíček v 5:00 a ještě nočním pochodem vyrazíme na Sněžku, abychom na ní byli do sedmi hodin a vychutnali si tak východ slunce (třeba i se cvičením). Ze Sněžky pak půjdeme přes Obří důl (moc krásný) do Modrého dolu a na Výrovku, kde se rozdělíme - ti, kteří budou mít auto ve Špindlerově Mlýně, půjdou do "Špindlu", ostatní do "Pece". Z Pece pod Sněžkou autobusem v 17:15 zpátky do Prahy. Příjezd do Prahy ve 20:50.

Trasa se samozřejmě může drobně měnit (počasí apod.).

Všichni účastníci celého přechodu dostanou památný diplom, ti, co nepůjdou celou trasu, diplom méně památný.

Fyzická náročnost výletu

Pátek:

První den cca 16 km, z čehož asi půlka je mírné stoupání a asi celkově 3km strmějšího stoupání (to se bude hezky spát).

Sobota:

Druhý den maximálně 16 km po hřebenech, svažitější je to k jezeru a zpět.

Neděle:

Třetí den: nejdříve cca 5 km na Sněžku se závěrečnými cca 800 m až 1 km prudkého stoupání a pak se můžeme rozhodnout buď pro 7 nebo 12 nebo 18 kilometrový sestup do Pece.

Naše tělo se tedy protáhne, ale honit se nebudeme. Když se budeme cítit navíc, trasy lze alternativně prodlužovat.

Finance

Doprava:

Autobus Praha Špindlerův Mlýn: v současnosti 137 Kč

Autobus Pec pod Sněžkou Praha: v současnosti 149 Kč

V případě většího počtu bychom si spíše pronajali autobus vlastní, což by bylo cca o 100 Kč dražší na každou cestu.

Ubytování - Petrova bouda:

Bez snídaně: 170 Kč/osoba

Se snídaní: 230 Kč/osoba

Jsou to dvou až čtyřlůžkové pokoje.

Ubytování - Luční bouda:

Dvoulůžkový pokoj s příslušenstvím: 600 Kč/osoba

Dvou-čtyřlůžkový pokoj s příslušenstvím na patře: 400 Kč/osoba

Vícelůžkové pokoje (palandy) s příslušenstvím na patře: 300 Kč/osoba

(Doporučuji vícelůžkové pokoje - byla by to větší poetika už vzhledem k případnému společnému výšlapu na Sněžku).

Alternativně zkusím zajistit ubytování v oné boudě Samotnia v Polsku (co jsem se díval na Internet, je to kolem 200 Kč a je to moc hezká bouda s příjemně spartánským prostředím).

Jídlo:

Každý vlastní do baťůžku a na boudách se též vaří.

Pokud Vás tato nabídka zaujala a měli byste chuť se na chvilku "povznést" nad každodenní civilizační šum a shon, budu potěšen.

Kdo budete mít zájem se zúčastnit, prosím, abyste mne kontaktovali do 24. září 2006 (abych objednal ubytování a dopravu) buď e-mailem na smejtek@centrum.cz nebo telefonicky na 777 176 358 s těmito údaji:

• počet osob
  • druh dopravy: autobusem nebo autem
  • začátek výletu od pátku nebo od soboty
  • preferenci pokojů (tj.jestli dvou, tří nebo čtyřlůžkový nebo vícelůžkový)
  • případně počet pejsků.

Děkuji Vám za přečtení a těším se na případné turisty.

Přeji Vám hezké dny.

Tomáš Smejtek