Aktuality > Pátek 19. duben 2024 <

Ukázka i-Studia: Test na téma

'Oko za oko, zub za zub'

1. Otci dětí je soudem stanoveno výživné na děti, které ovšem léta neplatí. Matka dětí na něho po opakované neúspěšné domluvě podá trestní oznámení o neplacení. Soud uznal práva matky a odsoudil ho na dva roky vazby. Je postup matky dětí vůči jejich otci správný?
2. Všichni v paneláku mají uklízet na patře. Jelikož soused paní A. nevytírá, přestane trvale vytírat také paní A. Je postup paní A. vůči sousedovi správný?
3. Žák zdraví bývalou paní učitelku, která mu ovšem nikdy neodpoví na pozdrav. Žák tudíž přestane paní učitelku časem zdravit také. Je postup žáka vůči paní učitelce správný?
4. Manžel svojí ženu před dětmi znevažoval pohrdavými řečmi. Po určité době žena zčista jasna znevážila svého manžela před dětmi také. Je postup ženy vůči manželovi správný?
5. Manžel zásadně neděkuje za jídlo, které mu žena navařila, ani za jiné činnosti v domácnosti. Ženě na její oprávněné letité výhrady a výhružky, že mu přestane vařit, odpovídal, že se mezi manžely nemusí děkovat. Jednoho dne mu žena přestala vařit, prát, uklízet po něm. Je postup ženy vůči manželovi správný?
6. Manžel zásadně ženě v domácnosti vůbec nepomáhá. A když ho žena prosila, že jeho pomoc potřebuje, tak to odmítal. Žena mu na to řekla, že když se nezmění, tak od něho odejde. Jednoho dne se ta žena odstěhuje k jinému muži, který ji pomáhá. Je postup ženy vůči manželovi správný?
7. Muž se ženy nedotýká, ona jeho ano. Po čase vnitřní trpělivosti ji to přestalo vyhovovat a přestala se ho dotýkat také. Je postup ženy vůči manželovi správný?
8. Nezletilé dítě neříká rodičům, kteří o to stojí, informace o sobě, ale neustále si sms-kuje s někým pomocí mobilu. Rodiče tudíž po určité době bezvýsledného dožadování se informací, začali kontrolovat jeho mobil a číst jeho sms-ky. Je postup rodičů vůči dítěti správný?
9. Šéf nedostatečně ohodnocuje finančně pana A. za jeho svědomitou práci. Jednoho dne se pan A. po opětovně nevyhověné žádosti o zvýšení platu rozhodl, že si začne bez vědomí šéfa kompenzovat nedostatečné finanční ohodnocení na úkor firmy: začal si brát domů materiály firmy – papíry, pera, čistící prostředky, začal používat firemní auto bez vědomí na osobní účely, firemní telefon na osobní telefonáty atd. Jelikož má tuto práci rád, tak se díky této kompenzaci se rozhodl, že ve firmě zůstane, bez kompenzace by už nezůstal a odešel by. Je postup pana A. vůči šéfovi a firmě správný?
10. Pětiletý Kubíček s údivem zažil, jak ho kousla čtyřletá sestřička Anežka. Ale nelenil a ihned vzápětí ji kousl také. Je postup Kubíčka vůči jeho sestřičce správný?
11. Soused A. navštívil souseda P. a automaticky šel u nich na toaletu s dodatečným vysvětlením: „Je blbost se ptát, zda mohu u vás na toaletu, když máme tak dobré sousedské vztahy, ne?“ Po nějaké době šel soused P. na návštěvu k sousedovi A. a také šel na toaletu bez zeptání se. Je postup pana P. vůči jeho sousedovi správný?
12. Matka se dcery nezeptala, zda může použít její řasenku. Dceři se to značně nelíbilo a ohradila se, na což matka vůbec nebrala ohled a opakovala to i při dalších příležitostech a nenechala si vysvětlit, že to je od ní bezohlednost a sobeckost. Jednoho dne dcera bez vědomí své matky použila její drahý parfém. Je postup dcery vůči matce správný?

Zpět na článek 'Oko za oko, zub za zub'